Choď na obsah Choď na menu
 


Origami

Origami je staré japonské umenie skladania papiera. V japončine „origami“ doslova znamená „skladanie papiera“ a skladá sa zo slov 折る oru – skladať a 紙 kami – papier.

Origami vzniklo v Číne v prvej polovici 2.storočia. V 6.storočí sa rozšírilo do Japonska. V tom čase bol papier veľmi drahý. Pôvodné origami sa pravdepodobne vyvinulo z obradného skladania. Ako zábava sa origami v Japonsku rozšírilo až niekedy v 17. storočí. Zároveň sa začala formovať základná zásada, podľa ktorej má origami tvar skutočných predmetov iba zjednodušene symbolizovať a nie verne kopírovať. Postupne sa origami vyvinulo ako zvláštna forma umenia a rozšírilo sa aj do iných kultúr. Postupy skladania najstarších origami sa kedysi odovzdávali od rodičov deťom ústnym podaním. Neskôr však vyšlo niekoľko publikácií s detailnými návodmi a v nich zaznamenané skladačky patria dnes do „zlatého fondu“ tradičných origami. Najväčší rozkvet zaznamenalo origami v Japonsku na konci 19. storočia a svoju obľúbenosť má dodnes. Jednoduché modely si skladajú deti už v škôlkach a origami je dokonca zahrnuté v učebných osnovách výtvarnej výchovy na základných školách. Nejde však len o detskú zábavku. V Japonsku je origami považované za serióznu tvorivú činnosť a majstri origami majú všeobecnú úctu a uznanie.                             

Označenie origami sa používa pre všetky druhy papierových skladačiek, dokonca aj pre tie, ktoré nie sú pôvodne japonské. Origami používa iba niekoľko pomerne jednoduchých spôsobov prehýbania papiera. Ich vzájomným kombinovaním sa dajú vytvoriť veľmi zložité tvary. Pre väčšinu skladačiek je východiskom list papiera v tvare štvorca, tradične z jednej strany biely a z druhej farebný, prípadne aj so vzorom. Papier sa tvaruje rôznym skladaním a prehýbaním, zostáva v jednom kuse a nestrihá sa. Moderné origami upútalo pozornosť v mnohých kútoch sveta a začali vznikať nové, prepracovanejšie modely a vylepšené techniky. Jednou z nich ja napríklad „wet-folding“, teda skladanie za vlhka, pri ktorom sa papier v priebehu skladania zvlhčuje, takže výsledný model po dokončení lepšie drží tvar. Iným príkladom je modulárne origami, ktoré využíva množstvo malých samostatných tvarov. Tie sa navzájom spájajú, čím vznikajú rôzne komplikované konštrukcie a dekoratívne celky. Aj dnes je väčšina skladaných modelov inšpirovaná svetom zvierat a rastlín.

Jedným z najznámejších modelov origami je tradičná japonská skladačka žeriav. V Japonsku vták žeriav symbolizuje nádej.  Stará legenda hovorí, že každému, kto poskladá tisíc papierových žeriavov, sa splní túžba. Papierový žeriav sa stal vďaka tejto legende a prostredníctvom japonského dievčatka Sadako Sasaki symbolom mieru.